InsuranceForum.gr

Το μεγαλύτερο Ελληνικό Ασφαλιστικό forum

Better Life

Λέξεις κλειδιά για αυτό το θέμα

θέλω, έχεις, φαίνεται, πράγματα, αγορά, απόλυτο, ασφαλιστική, μπάχαλο, στην, είσαι, καλησπέρα, δουλειά, ναι, γραφείο, είμαι

Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 23 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα 1, 2, 3  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Το απόλυτο μπάχαλο στην ασφαλιστική αγορά
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Φεβ 28, 2014 6:19 pm 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους
Users Information  Users Information
Ψάχνοντας κάτι στο επιμελιτήριο έπεσα πάνω σε αυτό :
Επωνυμία :
Εταιρεία χχχχχχχχχχχχ Μεσίτες ασφαλειών

1 66221001 Υπηρεσίες ασφαλιστικού πράκτορα
2 85591302 Υπηρεσίες εκπαίδευσης ασφαλειομεσιτών
3 66221004 Υπηρεσίες εκτιμητή, πραγματογνώμονα ασφαλίσεων
4 66221007 Υπηρεσίες παροχής συμβουλών σε ασφαλιστικά και συνταξιοδοτικά θέματα
5 66221008 Υπηρεσίες συντονιστή ασφαλιστικών συμβούλων
6 66221009 Υπηρεσίες συντονιστή παραγωγών ασφαλίσεων ζωής
7 66291101 Υπηρεσίες υπολογισμού ασφαλιστικών κινδύνων και ασφαλίστρων

Και όμως αυτοί έχουν αυτήν την έναρξη στην εφορία!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Τι να συζητάμε τώρα ρε παιδιά.....εδώ χάνει η μάνα το παιδι και το παιδί την μάνα!!!! :lol: :lol: :lol:

Κορυφή
 Προφίλ  

Κοινή χρήση στο ...
Κοινή χρήση στο Facebook Facebook
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Το απόλυτο μπάχαλο στην ασφαλιστική αγορά
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Φεβ 28, 2014 6:25 pm 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους
Καλησπέρα Θοδωρή,

αυτοί είναι οι Κ.Α.Δ.
ΓΙατί, που είναι το πρόβλημα? Η κρατική διοίκηση φταίει που έχει ένα απαρχαιωμενο σύστημα διαχωρισμού των επαγγελμάτων.

Ειναι υποχρεωμένοι να έχουν αρκετούς Κ.Α.Δ ειδικά λόγω του οτι ειναι μεσίτες.

Εκτός και αν δέν κατάλαβα τον συλλογισμό σου. :roll:

Βασιλειάδης Αρης
Το παιδί για όλες τις δουλειές στο insuranceforum.gr
[email protected]

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Φεβ 28, 2014 7:03 pm 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους
Αν είναι μεσίτες πρέπει να έχουν αυτό.
1 66221005 Υπηρεσίες μεσίτη ασφαλειών γενικά, με επαγγελματική εγκατάσταση

Εκτός αυτού υπάρχει το ασυμβίβαστο. Αν είσαι μεσίτης δεν μπορεί να είσαι όλα τα υπόλοιπα, δουλεύεις κατ΄έντολή του πελάτη χωρίς δέσμευση απέναντι στην εταιρεία σε αντίθεση με τον Πράκτορα σύμβουλο κλπ οι οποίοι είναι δεσμευμένοι στην εταιρεία.
Ο πράκτορας εκπαιδεύει μεσίτες???? Είναι δύο διαφορετικά πράγματα.
Μου φαίνεται αν αποφασίσω να το αλλάξω το μαγαζί θα βρεθώ πρό εκπλήξεων με όλα αυτά που ακούω και βλέπω, τζάμπα χάλασα και τα 4 κατοστάρικα για τις εξετάσεις. Δεν καθόμουν καλύτερα να τα φάω γλειφιτζούρια να μου μείνει και η γλύκα.

Ασφαλιστικοί σύμβουλοι στέλνουν broking slip σε εταιρείες, πράκτορες εκπαιδεύουν μεσίτες τι τις θέλω εγώ τις νομιμότητες και τις πιστοποιήσεις?????
Καλά μου έλεγε τις προάλλες ένας φίλος εδώ.....: 6 χρόνια στην Ελλάδα και δεν έχεις εγκλιματιστεί ακόμη, εδώ ότι δηλώσεις είσαι!!!!!

http://www.et-brokers.gr

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Φεβ 28, 2014 8:07 pm 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους
Στα Κ.Α.Δ που δηλώνει κάποιος κατά την έναρξη στην ΔΟΥ,δεν υπάρχει αριθμητικός περιορισμός,και επίσης δεν γίνεται έλεγχος.
Η ευθύνη της επιλογής & δήλωσης των ορθών κωδικών,βαρύνει την επιχείρηση,και κατ΄επέκταση τον Λογιστή-Φοροτεχνικό.
Τα ασυμβίβαστα κάθε επαγγελματικού κλάδου,δεν είναι αρμοδιότητα της ΔΟΥ να τα ελέγχει,και δεν έχει τη δυνατότητα να το πράξει.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Φεβ 28, 2014 10:27 pm 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους
Siopis Kostas έγραψε:
Τα ασυμβίβαστα κάθε επαγγελματικού κλάδου,δεν είναι αρμοδιότητα της ΔΟΥ να τα ελέγχει,και δεν έχει τη δυνατότητα να το πράξει.

ενδιαφέρουσα πληροφορία. :geek:

Βασιλειάδης Αρης
[email protected]

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Φεβ 28, 2014 10:40 pm 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους
ΑΣΦΑΛΕΙΕΣ ΕΥΘΥΜΙΟΥ έγραψε:
Ασφαλιστικοί σύμβουλοι στέλνουν broking slip σε εταιρείες, πράκτορες εκπαιδεύουν μεσίτες τι τις θέλω εγώ τις νομιμότητες και τις πιστοποιήσεις?????

Οπα, γιατί να μήν στείλουν οι σύμβουλοι broking slip?

Με την συμπλήρωση του broking slip κάνεις την δουλειά σου ευκολότερα , δείχνεις σοβαρότητα προς τους τρίτους και διευκολύνεις τον underwriter της εκάστοτε εταιρίας να σου δώσει προσφορά ασφάλισης.

Επιτρέψτε μου όμως να αντιγράψω απο το Εκπαιδευτικό εγχειρίδιο μεσιτών ασφαλίσεων το παρακάτω:
....το γεγονός οτι πολλοί Μεσίτες χρησιμοποιούν δικά τους ερωτηματολόγια για την καταγραφή των απαραίτητων πληροφοριών, δημιουργεί μία επιπλέον ευθύνη σε περίπτωση που οι παρατιθέμενες ερωτήσεις δέν αντιστοιχούν με εκείνες που κάποιοι ασφαλιστές θα επιθυμούσαν να ρωτήσουν, με αποτέλεσμα οι απαντήσεισ του Ασφαλιζόμενου να μήν είναι πλήρεις και ακριβείς......

Βασιλειάδης Αρης
[email protected]

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Μαρ 01, 2014 12:39 am 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους
Όταν θέλεις να φτιάξεις πορτοκαλάδα, θέλεις πορτοκάλια. Άσχετα αν οι πατάτες είναι πιο φθηνές.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Μαρ 01, 2014 10:10 am 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους
insurer έγραψε:
Οπα, γιατί να μήν στείλουν οι σύμβουλοι broking slip?

Επιτρέψτε μου όμως να αντιγράψω απο το Εκπαιδευτικό εγχειρίδιο μεσιτών ασφαλίσεων το παρακάτω:
....το γεγονός οτι πολλοί Μεσίτες χρησιμοποιούν δικά τους ερωτηματολόγια για την καταγραφή των απαραίτητων πληροφοριών, δημιουργεί μία επιπλέον ευθύνη σε περίπτωση που οι παρατιθέμενες ερωτήσεις δέν αντιστοιχούν με εκείνες που κάποιοι ασφαλιστές θα επιθυμούσαν να ρωτήσουν, με αποτέλεσμα οι απαντήσεισ του Ασφαλιζόμενου να μήν είναι πλήρεις και ακριβείς......

Γιατι Το broking slip είναι το «Συμφωνητικό Ασφαλιστικής Κάλυψης» στο οποίο αναγράφονται τα κεφάλαια, οι όροι και οι προϋποθέσεις αποδοχής της ασφάλισης καθώς και η ημερομηνία έναρξης των καλύψεων, το οποίο βεβαιώνει και προσυπογράφει η Ασφαλιστική επιχειρήση. Δεν είναι ένα απλό ερωτηματολόγιο.
Το απλό ερωτηματολόγιο το έχεις στον πελάτη και κάνεις ερωτήσεις για να δείς τι θέλει. Μόλις πάς στο γραφείο συντάσσεις το brocking slip (επειδή υποτίθεται οτι έχεις τις γνώσεις, και έχεις κάνει ανάλυση του κινδύνου κλπ) και το στέλνεις για προσυπογραφή και βεβαίωση.

Παράθεση:
το γεγονός οτι πολλοί Μεσίτες χρησιμοποιούν δικά τους ερωτηματολόγια για την καταγραφή των απαραίτητων πληροφοριών, δημιουργεί μία επιπλέον ευθύνη

Αυτό έχει να κάνει με το καθεστώς αυτονομίας και ευθύνης του μεσίτη. Γιαυτό και πολλοί επειδή έχουν το δικαίωμα , χρησιμοποιούν δικά τους . Αν δείς σε όλα τα εγχειρίδια μόνο μεσίτες χρησιμοποιούν κάτι τέτοιο. Για όλους τους υπόλοιπους υπάρχουν τα στάνταρ ερωτηματολόγια των εταιρειών ή σου λένε να κάνεις μία αίτηση με την περιγραφή του κινδύνου, και αυτοί κάνουν τα υπόλοιπα, συντάσσουν δηλαδή το συμβόλαιο , και το στέλνουν για υπογραφή.

Ο σύμβουλος, συντονιστής δεν μπορεί και δεν επιτρέπεται να κάνει ανάλυση του κινδύνου γιατί δουλεύει για λογαριασμό τις εταιρείας και υποτίθεται ότι δεν έχει τις γνώσεις για αυτό, αλλά και γιατί νομικά δέν ευθύνεται για αυτά που γράφει. Γιαυτό χρειάζεται η συνεργασία με μεσιτική, για να υπογράφει κάποιος και να φέρει την ευθύνη. Δεν είμαι σίγουρος αλλά νομίζω και για τον πράκτορα ισχύει το ίδιο.

Καταλαβαίνεις τώρα την απογοήτευσή μου????

http://www.et-brokers.gr

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Μαρ 01, 2014 10:59 am 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους
Κολάτε στην διατύπωση και όχι στην ουσία μου φαίνεται.

Ευθυμίου , ναι , ειναι το έγγραφο broking slip , αλλα με μια διαφορά , το πως χρησιμοποιείται , για τους λοιπούς σαν ερωτηματολόγιο και για τους μεσίτες σαν συμφωνητικό.

Παράθεση:
«Συμφωνητικό Ασφαλιστικής Κάλυψης» (Broking Slip) στο οποίο αναγράφονται τα κεφάλαια, οι όροι και οι προϋποθέσεις αποδοχής της ασφάλισης καθώς και η ημερομηνία έναρξης των καλύψεων, το οποίο βεβαιώνει/ουν και προσυπογράφει/ουν η Ασφαλιστική/Ασφαλιστικές επιχειρήσεις

ενας σύμβουλος η ενας πρακτορας δέν επιβάλει όρους και προυποθέσης.

Μην κολάτε λοιπόν σε ονομασίες

Βρούβας Γεώργιος
Ασφαλιστικός Σύμβουλος
Κώς - Δωδεκάνησα

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Μαρ 01, 2014 11:44 am 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους
Για να τα βάλουμε σε μία σειρά.

Κατηγορίες slip
LMP slip
Placing slip
Signing slip
Slip policy

Slip : περιέχει όλες τις σχετικές πληροφορίες σχετικά με τον κίνδυνο, τους όρους, τις προϋποθέσεις και υποβάλλεται στον/στους ανάδοχο/ους ασφαλιστή/ες. Ο ασφαλιστής θα πρέπει να αποφασίσει εάν θα συμμετάσχει στον κίνδυνο, εάν θα ζητήσει κάποια exceptions, αν θα βάλει tearms, με τί ποσοστό θα συμμετέχει, με τι τιμή κλπ. Αυτά καταγράφονται και η διαδικασία επαναλαμβάνεται μέχρι να ολοκληρωθεί το slip . Εφόσον συμφωνούν και οι 2 πλευρές υπογράφεται και αναλαμβάνεται η ασφάλιση του κινδύνου, εκδίδεται cover note και το ασφαλιστήριο.
Placing slip-->Signing slip-->Slip policy

Σε τιμολογημένους κινδύνους χρησιμοποιούνται στάνταρντ φόρμες-ερωτηματολόγια ή αλλιώς τα LMP slip

Βαφτίστε τα όπως θέλετε.

Με άλλα πράγματα θα έπρεπε να απογοητεύεστε

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  

Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 23 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα 1, 2, 3  Επόμενο
Συναφή θέματα
Δημοσίευμα με αναφορά σε απλήρωτους για 7 μήνες στην Ιντεραμ
Δ. Συζήτηση: Interamerican
Συγγραφέας: insurer
Απαντήσεις: 18
Ασφαλιστική απάτη: Πρέπει και μπορεί να αντιμετωπιστεί
Δ. Συζήτηση: Αρθρα απο στελέχη της ασφαλιστικης αγοράς
Απαντήσεις: 0
INTERLIFE :βελτιωσεις στην τιμολογιακη πολιτικη της λογω ανταγωνισμου
Δ. Συζήτηση: Interlife Ασφαλιστική
Συγγραφέας: niki
ΤΟ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΟ ΘΑΥΜΑ ΣΤΗΝ Ν.Α.ΑΣΙΑ
Δ. Συζήτηση: Η Ασφαλιστική αγορά στην Ελλάδα και τον κόσμο
Συγγραφέας: Watcher
Περαστικά στην οικογένεια του κ.Βαβυλουσάκη
Δ. Συζήτηση: Γενική συζήτηση για θέματα της δουλειάς μας
Κορυφή

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
 Στατιστικά
Σύνολο
Δημοσιεύσεων 26310
Θεμάτων 5034
Σύνολο μελών 1364
Συνολικά 781 μέλη έχουν συνδεθεί τις τελευταίες 24 ώρες :: 4 εγγεγραμμένοι, 0 με απόκρυψη και 777 επισκέπτες

Alexa [Bot] , Bing [Bot] , Google [Bot] , Google Feedfetcher
Το νεότερο μέλος pkanel
 Τελευταίες απαντησεις

Εγγραφείτε για να ενημερώνεστε για έκτακτα γεγονότα του κλάδου

* indicates required