Παρασκευή, 29 Μαρτίου 2024

Η Βαβυλουσάκης & Συνεργάτες Re Engineers πιστοποιήθηκε και φέτος με το πρότυπο ISO 9001 2018 Onecert

Δημοσίευση: 31/03/2023
Βαβυλουσάκης και Συνεργάτες

Η Βαβυλουσάκης & Συνεργάτες Re Engineers είναι από τις πρώτες εταιρίες στο χώρο που πιστοποιήθηκαν και τηρούν υψηλά πρότυπα αξιοπιστίας στην καθημερινότητά τους. Ποιότητα, διαφάνεια, φερεγγυότητα 30 χρόνια τώρα είναι η προσφορά της εταιρείας κάτω από καλές ή κακές συνθήκες. Εχέγγυα που δεσμεύουν  το μέλλον της και στάση ζωής των συντελεστών της.

 

Ακολουθεί η δήλωση του κ. Βαβυλουσάκη:

 

«Στα πολλά χρόνια που οι συνεργάτες μου και εγώ ασχοληθήκαμε με ένα τομέα όπως αυτός των υπηρεσιών ανασχεδιασμού επιχειρησιακών διαδικασιών, μάθαμε το ότι πρέπει να έχεις ασχοληθεί με ποικίλα αντικείμενα για να μπορείς να συμβουλεύσεις  μία επιχείρηση που αντιμετωπίζει  προβλήματα.

Καταρχάς ο επιχειρηματίας πρέπει να αποδεχθεί ότι αντιμετωπίζει προβλήματα γιατί υπάρχει και η άρνηση παραδοχής οπότε οι υπηρεσίες μας είναι περιττές. Πρέπει να μάθεις να ακούς και να παρεμβαίνεις, εκεί που σε ένα σύμβουλο επιτρέπεται να παρέμβει . Η παραδοχή και η αποδοχή βοηθάει σε ένα ξεκάθαρο πλάνο συνεργασίας όλα τα μέρη . 

 

Είναι βέβαια απόφαση του επιχειρηματία που αναθέτει σε συμβούλους μία τέτοια εργασία να αποδεχθεί και να εφαρμόσει αλλαγές στην κουλτούρα λειτουργίας της επιχείρησης του. Δυστυχώς ή ευτυχώς λίγοι αυτο-σαμποτάρουν την διαδικασία και τελικά δυστυχώς θυματοποιούνται από επιλογή τους. Εγώ θέλω να ακούω αντίλογο και πραγματικά περιστατικά που μας βοηθούν, και μας κάνουν να γινόμαστε καλύτεροι επαγγελματίες και σε αυτή την αγορά. Αυτό που δεν δέχομαι είναι η προσπάθεια κάποιων, ευτυχώς και πάλι λίγων, να σε κάνουν κομμάτι και να σε εμπλέξουν σε πρόβλημα που είναι τετελεσμένο γεγονός για αυτούς, άστοχη προσπάθεια και ευτυχώς καταδικαστέα.

 

Σε δύσκολες εποχές όπως τα τελευταία 15 χρόνια είναι άσκοπο να εθελοτυφλείς. Και το πρόβλημα γυρίζει πάντα στον ιδιοκτήτη του ενώ πολλές φορές για ανθρώπους που δεν θέλουν πραγματικές λύσεις είναι άσκοπο να ασχοληθούμε μαζί τους γιατί τελικά δημιουργούν προβλήματα, ευτυχώς παροδικά.  Η καθημερινότητα αντιμετωπίζεται μόνο με ειλικρίνεια και όχι με τεχνάσματα προσωρινής αποφυγής προβλημάτων με διάφορα ψεύδη τα οποία τελικά μόνο κακό κάνουν σε όλους.  Δυστυχώς και η ασφαλιστική αγορά έχει τέτοιους ανθρώπους που επιζητούν 

πίστωση χρόνου…

 

Ας μην ξεχνάμε ότι η λέξη πίστωση προέρχεται από την λέξη εμπιστοσύνη. Άρα μακριά από αναξιόπιστούς ανθρώπους».

Ακολουθήστε το insuranceforum.gr στο Google News.

Διαβάστε Ακόμα

36th Thessaloniki Insurance Conference

Παρασκευή 9 Φεβρουαρίου

«Αντιμετωπίζοντας προκλήσεις – Δημιουργώντας ευκαιρίες»